Kaip prižiūrėti dantis?

Tinkama dantų priežiūra nėra gan sudėtingas procesas, tačiau labai svarbu žinoti kaip tinkamai juos prižiūrėti. Dauguma žmonių norėdami išvengti reguliarios priežiūros perka balinamąsias dantų pastas ir specialius skysčius, kurie, pasak reklamos, turėtų panaikinti kelių dienų dantų nevalymo rezultatą. Visgi, tinkamai rūpintis dantimis pavyks tik tokiu atveju, jeigu kiekvieną dieną atliksite kokybišką burnos higieną, pradedant dantukų valymu ir tęsiant jų priežiūra. Rekomenduokaip priziureti dantisjame pasirinkti tinkamą dantų pastą ir naudoti ją saikingai.  Atidžiai rinkitės dantų šepetėlį. Dantų pastą keiskite kas mėnesį, šepetėlį – kas tris. Dantis valykite ne trumpiau kaip 2 minutes, kiekvienam burnos ketvirčiui skirdami po 30 sekundžių. Taisyklingai ir reguliariai naudokitės tarpdančių siūlu. Rinkitės natūralius burnos skalavimo skysčius. Venkite labiausiai dantims kenkiančių produktų.  Formuokite sveikos mitybos įpročius. Reguliariai lankykitės pas odontologą. Nepamirškite nuvykti į odontologijos kliniką profesionalios burnos ertmės higienos procedūrai atlikti.

Kaip bandyti apsaugoti dantis nuo karieso?

Bandant apsaugoti dantis nuo karieso reikia atsiminti kelias taisykles:

  1. Cukrus yra vienas iš didžiausių blogių dantims ir kuo daugiau jo vartosite, tuo didesnė tikimybė, kad kariesas „gadins” Jums gyvenimą. Žinoma, kalbama ir apie sintetinį cukrų, kuris randamas gėrimuose, užkandžiuose ir net miltiniuose gaminiuose. Saikingai vartojant galbūt ir nepakenksite dantims, tačiau pradėjus piktnaudžiauti, rezultatas matyti ir burnos ertmėje. Paprasčiausiai gali pradėti plisti ėduonis, kuris vėliau tampa sugedusių dantų priežastimi.
  2. Reguliari kasdieninė burnos higiena namuose gali padėti užtikrinti sėkmingą kovą su nešvarumais, kurie kaupiasi Jūsų burnos ertmėje. Būtina valyti dantis du kartus per dieną. Reguliariai naudokite ir dantų siūlą bei burnos skalavimo skystį. Nereikėtų piktnaudžiauti naminiais dantų balinimo būdais, kurie šiuo metu vis dažniau pasirenkami.
  3. Būtini reguliarūs vizitai pas odontologą bent jau kartą per pusę metų. Burnos ertmės higieną naudinga atlikti kartą arba du per metus, priklausomai nuo esamos burnos ertmės situacijos.
  4. Rekomenduojama rinktis dantų pastą, kurioje yra fluoro. Tai medžiaga, kuri gali padėti apsaugoti dantis nuo karieso.

Patarimai atrodo labai akivaizdūs ir paprasti, tačiau statistika rodo, kad dauguma žmonių  nėra linkę tinkamai rūpintis savo dantimis.

Profesionali burnos ertmės higiena. Kaip prižiūrėti dantis po balinimo?

Dantys gali išlikti sveiki ir gražūs ilgą laiką, jei tinkamai juos prižiūrėsite.  Profesionalios burnos higienos tikslas – stabdyti periodonto ligų atsiradimą, pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sumažinti dantų jautrumą, atgaivinti burnos ertmę.

Gera burnos higiena – tai viena iš pagrindinių dantų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonė.  Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai gali įtakoti kariesų atsiradimą, gali atsirasti nemalonus kvapas iš burnos, susidaryti dantų akmenys, nepašalinant bakterijų ir skatinant jų dauginimąsi, galimas dantenų uždegimas, ėduonies atsiradimas, tad gali išsivystyti ir periodontitas.   Vienas iš efektyviausių būdų užkirsti kelią šioms dantų ir dantenų ligoms yra profesionali burnos ertmės higiena, o po to kasdieninė burnos ertmės priežiūra.

Profesionalios burnos higienos procedūros metu sodasrovės / smėliasrovės, ultragarsinio skalerio pagalba pašalinamos minkštos ir kietos apnašos (dantų akmenys), minkštos pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta, juntamas šviežumas ir gaivumas burnoje.  Nupoliruoti dantų paviršiai gali būti atsparesni apnašų ir akmenų kaupimuisi. Burnos ertmės higiena – procedūra, norintiems turėti gražesnius bei estetiškiau atrodančius dantis.

Pageidaujant šviesesnių dantukų, rekomenduojame pasikonsultuoti su odontologu dėl dantų balinimo galimybės. Dantų balinimas yra viena populiariausių estetinės odontologijos procedūrų. Moksliniai tyrimai ir klinikiniai bandymai yra įrodę, kad dantų balinimas, atliekamas prižiūrint odontologui, gali būti saugus. Daugelis odontologų yra įsitikinę, jog dantų balinimas yra viena iš saugiausių dantų kosmetinių procedūrų. Dantų emalio spalva gali kisti dėl įvairių priežasčių, pvz. nuo maisto ar gėrimų (kavos, arbatos, tabako ir pan.), įvairių dantų traumų, kai kurių vaistų vartojimo, paveldimumo, senyvo amžiaus ir kt. Dantų balinimas gali būti veiksminga procedūra kovojant su kai kuriais iš šių veiksnių.

Rekomenduotina pašalinti dantų akmenis prieš balinimo procedūrą, t.y. atlikti profesionalią burnos ertmės higieną. Plombinės medžiagos nebąla, tad rekomenduojama dantis balinti prieš estetinį plombavimą.

Balinimo efektas priklauso nuo daugelio faktorių – amžiaus, emalio struktūros, dantų gyvybingumo, balinimo metodo, asmeninių įpročių, higienos, mitybos įgūdžių ir kt. ir kiekvienam yra skirtingas.

Kai kuriems žmonėms procedūros metu padidėja dantų jautrumas. Šie simptomai gali išnykti per kelias dienas baigus balinimo procedūrą.

Visgi, atlikus balinimą reikia skirti laiko dantų priežiūrai, kadangi neprižiūrimi dantys ganėtinai greitai gali sugrįžti prie pradinės spalvos.

Po balinimo procedūros rekomenduojama nevalgyti ir negerti skysčių, kurie turi dažomųjų savybių. Po dantų balinimo procedūros rekomenduotina parą nevalgyti kontrastingai šalto ir karšto maisto. Po balinimo procedūros dantys gali būti jautrūs. Taipogi rekomenduotina atsisakyti arba sumažinti žalingus įpročius, kaip rūkymas arba alkoholis.

Patartina nevalgyt ir negerti produktų, kuriuose yra dažomųjų savybių. Tokio maisto ir gėrimų vartojimas mažina balinimo rezultatus.

Būtina reguliari burnos ertmės higiena, kasdieninė priežiūra. Patartina valyti ne tik dantis, bet ir tarpdančius, liežuvį, taip pašalinant burnos ertmėje esančias bakterijas, kurios gali ne tik keisti dantų spalvą, tačiau ir gadinti dantis.

Kaip rūpintimis dantimis po estetinio plombavimo procedūros?

Estetinis plombavimas vis dažniau atliekama procedūra. Šios procedūros metu gali būti atkuriama natūralaus danties tiek forma, tiek spalva. Jei dantys nudilę, nelygiai sudygę, pakeitę spalvą ar pakenkti parodontozės, tai gali būti ne bėda, kadangi šie trūkumai gali būti koreguojami arba panaikinami dantų estetinio plombavimo būdu.  Sangrūdos rekonstrukcijos, tarpų tarp dantų uždarymas, spalvos keitimas ir pan. gali būti kokybiškai sugydyta dantų estetinio plombavimo metodu.

Estetinio dantų plombavimo metu plombinėmis medžiagomis gali būti atstatoma taisyklinga dantų forma bei restauruojami dantų defektai (ištrupėjusios, senos plombos, kariesas, įskilę, nuskilę ar pan. dantys), taip pat gali būti koreguojama dantų forma, spalva, išsidėstymas lanke (esant nedideliems defektams). Taip gali būti sukuriama graži šypsena ir taisyklingas dantų sukandimas.

Estetiškai plombuotiems dantims dažniausiai reikėtų reikėtų pasirinkti minkštą dantų šepetėlį, o pastą – be abrazyvinių medžiagų (didelių granulių), nes taip valant daug greičiau gali susibraižyti nupoliruotas danties paviršius ir dantis gali netekti blizgesio. Kas pusę metų rekomenduojama atlikti profesionalią burnos ertmės procedūrą ir estetiškai plombuotų dantų poliravimą (po šios procedūros paviršius vėl tampa blizgus).

Tinkama dantų priežiūra turėtų tapti Jūsų šeimos kasdieniniu įpročiu.