Kas yra dantų ėduonis ir kas jį sukelia?

Dantų ėduonis arba dantų kariesas – viena labiausiai paplitusių dantų problemų, kuri gali pažeisti dantis negrįžtamai. Kuomet dantyse, tiksliau emalyje, pradeda mažėti reikalingų mineralų, tuomet gali susidaryti dantų ėduonis, ko pasekoje gali atsirasti ertmės dantyse. Tuomet reikia skubiai kreiptis į odontologą, kadangi tik jis gali sugydyti atsiradusius kariesus ir padėti išsaugoti dantis.

Dantų karieso simptomai

Tiek giluminis, tiek paviršinis kariesas gali pasižymėti tam tikrais simptomais:

 • trupantis emalis;
 • rudos, tamsios dėmės ant dantų;
 • dantų skausmas;
 • gali būti juntamas nemalonus dantų jautrumas;
 • matomos skylutės;
 • pūliai aplink dantį;
 • gali būti paburkusios dantų smegenys.

Jei pažeidimas ganėtinai nedidelis, gali ir nebūti jokių simptomų.  Tik reguliariai lankantis pas odontologą galima imtis veiksmų karieso plitimui sustabdyti.

Priežastys, dėl ko atsiranda kariesas?

Kaip ir kitos burnos ertmės ligos, tai gali nutikti dėl netinkamos burnos higienos. Statistika rodo, kad nemažai žmonių netinkamai rūpinasi savo dantimis, skiria jiems per mažai dėmesio, o iškilus problemoms neskuba eiti pas odontologą. Deja, prasta burnos priežiūra ne tik sukelia ėduonį, tačiau gali būti ir kur kas rimtesnių ligų priežastis.kas yra eduonis kas ji sukelia

Dantų karieso atsiradimas gali būti lemtas organizmo būklės sutrikimo, dėl genetinių priežasčių, kas gali pasireikšti dantų audinių pažeidimais.

Nepaisant to, kad šiuolaikinė medicina ir odontologijos sfera siūlo inovatyvius dantų priežiūros būdus, visgi nemaža dalis žmonių vis dar skundžiasi dantų ėduonimi ir jo sukeltomis problemomis.

Vaikų dantų ėduonis gali kilti dėl prastos mitybos, tad būtinai reikia atkreipti dėmėsį į tai, kokį maistą kiekvieną dieną valgo vaikas. Nuo per didelio cukraus kiekio dantų ėduonis gali pradėti plėstis burnos ertmėje. Taip pat netinkama burnos priežiūra, kuri, kaip jau minėjome anksčiau, yra viena pagrindinių priežasčių. Burnoje likę maisto likučiai, kurie nebuvo pašalinti kasdieninės priežiūros metu, kenkia dantims.

Medicininis karieso gydymas

Skiriantis karieso intensyvumui ir visai burnos būklei, gydymas gali būti skirtingas. Kai kuriais atvejais, esant tik paviršinėms problemoms, retkarčiais tai gali būti sprendžiama ne gręžimo būdu.

Jeigu reikalingas giluminis gydymas, tokiu atveju būtina intervencija. Taip siekiama pilnai išspręsti problemą ir užkirsti karieso plitimo kelią. Sudėtingesnio gydymo metu gali prireikti ne tik suplombuoti dantuką, bet galbūt ir sugydyti šaknų kanalus, tuomet pradėti protezavimo procedūrą. Gali būti pašalinama dalis sveikų audinių, kadangi kitaip pasiekti sugedusių vietų kai kuriais atvejais yra neįmanoma. Visgi, odontologas pasistengs, kad dantukas būtų tinkamai sutvarkytas, t.y. ne tik estetiškas, tačiau ir funkcionalus.

Tinkamai sutvarkytas dantis gali tarnauti ilgą laiką. Visgi, reikia nepamiršti to, kad plombuotą dantį reikia prižiūrėti, skirti jam dėmesio, kaip ir kitiems burnoje esantiems, dar sveikiems, dantukams. Tik prižiūrėtas dantis toliau tarnaus kuo ilgesnį laiko tarpą.

Naminis ėduonies gydymas

Iškilusias dantų ertmės problemas profesionaliai sutvarko odontologas, tačiau ir kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie kur kas geresnės savo burnos ertmės būklės. Žinoma, tam reikalingi įgūdžiai ir detali konsultacija su odontologu. Nebijokite teirautis odontologo kaip reikia tinkamai valytis ir prižiūrėti dantis, kadangi nemaža dalis žmonių iki šiol netinkami rūpinasi savo dantimis, tad tai gali būti viena iš priežasčių dantų karieso atsiradimo.

Nepamirškite, kad reikia naudotis ne tik dantų šepetėliu, tačiau ir dantų siulu, burnos skalavimo skysčiu. Pasistenkite kruopščiai prižiūrėti dantis, kad būtų išvalomos ir sunkiai pasiekiamos vietos, kad būtų pašalintos visos burnos apnašos.

Valyti dantis būtina bent jau du kartus per dieną ir pats valymo procesas turi būti labai kruopštus. Vieno valymo metu vidutiniškai norint pasiekti ir problematines burnos ertmės vietas reikia skirti bent jau dvi minutes. Minimum kartą per dieną naudokite ir dantų siūlą, kuris padeda pašalinti nešvarumus, kurie kaupiasi tarpdančiuose. Dažniausiai šiose vietose su dantų šepetuku pašalinti maisto likučių nepavyksta, tad tam ir yra rekomenduojamas dantų siūlas.

Taip pat labai svarbu atsisakyti maisto produktų, kuriuose yra nemažai cukraus. Gėrimai, limonadai – didžiausias blogis dantims, tad kuo jų mažiau vartosite, tuo didesnė tikimybė, kad Jūsų dantys neges. Greta cukraus reikia nepamiršti vartoti ir kuo mažiau produktų, kurie turi krakmolo. Jis taip pat nėra naudingas žmogaus burnos ertmei, gali prisidėti prie nemalonių ligų atsiradimo. Žinoma, toks žalingas elgesys kaip rūkymas bei alkoholis gadina ne tik burnos ertmę, tačiau ir visą organizmą, tad siūlome pasistengti gyventi kuo sveikiau ir kuo mažiau kenkiant savo organizmui.

Dažniausiai pasitaikantys mitai

Dantų ėduonis yra apipintas labai daug įvairiausių mitų, kuriuos skatina ir maisto pramonė, ir patys žmonės. Žinodami, kas yra tiesa, o kas melas – galite kur kas paprasčiau išmokti prižiūrėti savo burnos ertmę. Skirkite jai tiek dėmesio, kiek reikia, kad ji būtų ne tik graži, tačiau ir funkcionali.

 1. Kramtoma guma saugo dantis. Kramtomojoje gumoje taip pat yra cukraus, kuris gali būti kenksmingas Jūsų dantims. Jos nereikėtų vartoti dažnai, kadangi ji nėra naudinga Jūsų organizmui.
 2. Ėduonis labai lengvai pamatomas. Deja, labai dažnai pacientai net nejaučia, kad turi problemų su dantimis tol, kol neapsilanko pas odontologą. Būtent jis ir gali pastebėti pirmuosius dantukų gedimo požymius, kuriuos reikia gydyti ir šalinti kuo greičiau. Patys pirmieji dantų ėduonies požymiai – permatomos dėmės, kurios yra ant danties. Daugeliu atveju jos yra visiškai nematomos. Taigi, būtina reguliariai lankytis pas odontologą bent jau kartą per pusę metų, arba pagal odontologo rekomendacijas.
 3. Kartą išgydytas dantis daugiau neges. Tai itin neteisingas ir dažnai žmonėms kenkiantis mitas, kadangi jis skatina kartą sutvarkytiems dantukams paprasčiausiai neskirti daugiau dėmesio. Net ir sugydytas dantis reikalauja tiek pat dėmesio, kiek ir dar sveiki dantukai.
 4. Kuo daugiau dantų pastos – tuo labiau pavyks išvengti dantų ėduonies. Tikrai ne ir vis dažniau akcentuojama, kad ant dantų šepetuko užtenka uždėti vos žirnio dydžio pastos kiekį.

Dantų ėduonis dažniausiai pirmasis žingsnis link ligų, kurios vėliau gali sąlygoti net ir dantų netekimą. Taigi, labai svarbu burnos ertmei skirti kuo daugiau priežiūros, tinkama dantų priežiūra turėtų tapti kasdieniu įpročiu.