Kas yra dantų akmenys?

Kas yra dantų akmenys

Dantų akmenys – tai kietos nuosėdos ant dantų. Dantų akmenys gali signalizuoti apie rimtas burnos ertmės bėdas, net dantų netekimą. Šios kalkinės apnašos kaupiasi ant dantų, dantenų ir protezų paviršiaus. Svarbu kuo skubiau kreiptis į profesionalą ir užkirsti kelią bakterijų dauginimuisi.

Odontologai pastebi, kad žmonių dantys vis labiau genda. Vaikai prastai rūpinasi savo burnos higiena ir labai dažnai jie tai perima iš savo tėvelių, dantų valymui skiriančių mažai dėmesio. Deja, akmenys gali susidaryti net ir rūpinantis savo burnos higiena. Norint kokybiškai išvalyti burnos ertmę, reikia valyti ne tik danties paviršių, bet ir tarpdančius, liežuvį ir net žandus. Mineralinės medžiagos, susidarančios iš seilių ir maisto likučių, nusėda ant paviršiaus ir po truputį ima kietėti. Kietosios apnašos ir yra vadinamieji dantų akmenys, kurie, laiku nenuvalyti, gali tapti dantų netekimo priežastimi.

 

Kodėl atsiranda dantų akmenys?

Dantų apnašos gali kankinti įvairaus amžiaus žmones. Nuo vaikų, kurie vis dar turi pieninius dantukus, iki senjorų, nešiojančių protezus arba implantus.

Dažniausios dantų akmenų atsiradimo priežastys:

  1. prasta burnos higiena: nereguliarus dantų valymas, papildomų priemonių nenaudojimas. Neužtenka valyti dantis kartą per dieną. Rekomenduojama papildomai naudoti ir burnos skalavimo skystį, tarpdančių siūlą. Pats valymas taip pat turi būti kruopštus ir užtrukti bent jau dvi minutes;
  2. akmenys gali susidaryti ir naudojant nekokybišką dantų šepetėlį arba netinkamą pastą. Jautrioms dantenoms rekomenduojami minkštesni dantų šepetėliai, nes kieti gali sukelti kraujavimą;
  3. nusilpęs organizmas;
  4. kramtymas tik viena žandikaulio puse. Vieni dantys dėvisi kur kas labiau, todėl kito žandikaulio pusės kaulas gali pradėti irti, nes ilgą laiką neatlieka kramtymo funkcijos. Svarbu kramtyti abiem pusėmis;
  5. tik minkšto maisto vartojimas. Dažniausiai minkštosios apnašos patenka į tarpdančius, kur jas išvalyti yra sunkiau;
  6. vandens ir druskų apykaitos sutrikimas. Dėl jo būtina kreiptis ir į kitus specialistus;
  7. per dažnas itin daug cukraus turinčio maisto vartojimas;
  8. genetika.

Priežasčių yra daug, tačiau viena dažniausiai pasitaikančių – prasta burnos higiena. Specialistai pastebi, kad vienų pacientų burnos ertmėje dantų akmenys kaupiasi greičiau nei kitų, nors burnos higiena atliekama vienodai. Taigi, kai kurie yra rizikos grupėje, tad svarbu skirti dėmesio dantų priežiūrai ir lankytis pas odontologą.

 

Kaip atrodo dantų akmenys?

Dantų akmenys gali būti labiau arba mažiau pastebimi. Juodos apnašos yra puikiai matomos ir jas pastebėjus reikia kuo skubiau kreiptis į profesionalą, kad jas nuvalytų. Burnos ertmės higienos procedūrą atlikti rekomenduojama bent du kartus per metus arba kaip odontologas parekomenduos. Tarpdančiuose dantų akmenys gana sunkiai matomi, tad dažniausiai patys žmonės nežino, kad jų turi. Svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

 

Kaip valomi dantų akmenys?

Kaip atsikratyti dantų akmenų? Dažniausiai vieno vizito pas odontologą metu gali būti sėkmingai nuvalomi dantų akmenys ir apnašos.

Dantys gali išlikti sveiki ir gražūs ilgiau, jei bus tinkamai prižiūrimi. Profesionalios burnos higienos tikslas – stabdyti periodonto ligų atsiradimą, pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sumažinti dantų jautrumą, atgaivinti burnos ertmę.

Gera burnos higiena – tai viena pagrindinių dantų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonių. Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai gali lemti kariesų atsiradimą, nemalonų burnos kvapą, dantų akmenų susidarymą, nepašalinant bakterijų ir skatinant jų dauginimąsi, galimas dantenų uždegimas, ėduonies atsiradimas, tad gali išsivystyti ir periodontitas. Vienas efektyviausių būdų užkirsti kelią šioms dantų ir dantenų ligoms yra profesionali burnos ertmės higiena ir kasdienė burnos ertmės priežiūra.

Profesionalios burnos higienos procedūros metu sodasrove ir (ar) smėliasrove, ultragarsiniu skaleriu pašalinamos minkštosios ir kietosios apnašos (dantų akmenys), minkštosios pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta, juntamas šviežumas ir gaivumas burnoje.

Pageidaujant, burnos ertmės higiena gali būti atliekama naudojant „KaVo Pearls“ miltelius, tausojant danties paviršių ir minkštuosius burnos audinius, dantys nupoliruojami specialiais šepetėliais, pastomis bei guminiais diskeliais. Nupoliruoti dantų paviršiai yra atsparesni apnašų ir akmenų kaupimuisi.

Burnos ertmės higiena – procedūra, norintiems turėti gražesnius bei estetiškiau atrodančius dantis.

Juodi ir aiškiai matomi dantų akmenys šalinami naudojant specialius instrumentus ir ultragarsinį skalerį, sodasrovę. Papildomai gali būti naudojami ir rankiniai valymo įrankiai. Išvalomi visi tarpdančiai, kietosios ir minkštosios apnašos.

Minkštosios apnašos šalinamos naudojant šepetėlius, kurių galvutės sukasi ratu ir taip nuvalo net ir sunkiai pasiekiamas vietas. Kietieji akmenys šalinami ultragarsiniu aparatu arba kitais specialiais įrankiais, pasiekiančiais sunkiai prieinamas vietas. Kai dantys nuvalomi, jie nupoliruojami, burnos ertmėje jaučiamas šviežumas.

Pigmentinės dėmelės, susidarančios nuo kavos, limonadų, kuriuose yra dažiklių, vartojimo, rūkymo bei alkoholio, gali būti šalinamos smėliasrove, sodasrove. Vandens ir sodos mišinys gali pašalinti apnašas net ir sunkiai pasiekiamose vietose.

 

Dantų akmenų sukeltos ligos

Laiku nepašalinus dantų akmenų ir reguliariai neatliekant profesionalios burnos higienos, galima susidurti su labai nemaloniomis ligomis. Gali atsirasti nemalonus, diskomfortą keliantis burnos kvapas. Nevalomi dantų akmenys taip pat gali sukelti dantenų uždegimą.

Uždegimas gali būti lydimas dantų paburkimo ir paraudimo. Galiausiai, jei dantų akmenys nevalomi, gali išsivystyti periodontitas, o vėliau gali pradėti kristi dantys. Reikia kuo skubiau vykti pas odontologą, kuris pašalins dantų akmenis ir atliks visos burnos ertmės higienos procedūrą.

Nepamirškite, kad būtina kartą per pusę metų lankytis pas odontologą.

 

Burnos ertmės higiena

Profesionali burnos higiena du kartus per metus ir reguliari dantų priežiūra – gražios šypsenos garantas.

Valyti dantis rekomenduojama bent jau du kartus per dieną, geriausia ryte ir vakare. Dienos metu rekomenduojama gerti kuo daugiau vandens, kuris reikalingas ne tik organizmui, bet ir minkštosioms apnašoms valyti. Dantis svarbu valyti ne trumpiau nei 2 minutes, nes per trumpesnį laiką gali nepavykti pašalinti visų minkštųjų apnašų. Taip pat nepamirškite, kad reikia valyti ne tik dantis, bet ir liežuvį bei žandus. Ant jų taip pat gali kauptis bakterijų, sukeliančių įvairias burnos ertmės ligas.

Rinkitės minkštą arba pusiau minkštą dantų šepetėlį, nes kietas gali pažeisti dantų paviršių. Kai dantų šepetėlio šereliai prasiskiria į šonus, reikia įsigyti naują. Baigę valytis dantis nepamirškite išskalauti burnos specialiu skalavimo skysčiu, pašalinančiu nešvarumus sunkiai pasiekiamose vietose.

Reguliariai atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra gali padėti išvengti kai kurių burnos ertmės problemų.

Šypsena daro stebuklus!

Parašykite mums

K. Donelaičio g. 67-1, Kaunas LT-44245
I-V 8.00 – 18.00 val.
+370 615 33100
info@viadenta.lt

    Vardas ir pavardė

    El. pašto adresas

    Telefono numeris

    Komentaras