Kas yra dantų akmenys?

Dantų akmenys – tai kietos nuosėdos ant dantų. Dantų akmenys gali būti pirmas žingsnis rimtesnių burnos ertmės ligų link, kurios gali prisidėti prie dantų netekimo. Dantų akmenys – tai kalkinės apnašos, kurios ilgainiui kaupiasi ant dantų, dantenų, ant protezų paviršiaus.  Svarbu kuo skubiau kreiptis į profesionalą ir užkirsti kelią bakterijų dauginimuisi.

Odontologai pastebi, kad žmonių dantys labiau genda. Tendencija rodo, kad vaikai prastai rūpinasi savo burnos higiena ir labai dažnai jie tai perima iš savo tėvelių, kurie taip pat dantų valymui skiria mažai dėmesio.

Deja, akmenys gali susidaryti, net ir rūpinantis savo burnos higiena. Norint kokybiškai išvalyti burnos ertmę, reikia valyti ne tik danties paviršių, tačiau ir tarpdančius, liežuvį ir net žandus. Mineralinės medžiagos, kurios gali susidaryti iš seilių bei maisto likučių, nusėda ant paviršiaus ir po truputį ima kietėti. Kietosios apnašos ir yra vadinamieji dantų akmenys, kurie laiku nenuvalyti gali būti dantų netekimo priežastis.

Kodėl atsiranda dantų akmenys?kas yra dantu akmenys

Dantų apnašos gali „kankinti“ skirtingo amžiaus žmones. Nuo vaikų, kurie vis dar turi pieninius dantis, iki senelių, kurių burnoje yra protezai arba implantai.

Dažniausios priežastys, kurios gali sukelti akmenis, yra:

  1. Prasta burnos higiena, kuri apima nereguliarų dantų valymą, papildomų priemonių nenaudojimą. Neužtenka valyti dantis kartą per dieną. Rekomenduojama papildomai naudoti ir burnos skalavimo skystį, tarpdančių siūlą. Pats valymas taip pat turi būti kruopštus ir užtrukti bent jau dvi minutes.
  2. Akmenys gali susidaryti ir naudojant nekokybišką dantų šepetuką arba netinkamą pastą. Jautrioms dantenoms rekomenduojami minkštesni dantų šepetukai, kadangi valant kietu šepetėliu gali pradėti kraujuoti dantenos.
  3. Nusilpęs organizmas.
  4. Retas pastebi, kad kartais kramtant naudoja tik vienos žandikaulio pusės dantis. Net ir tai gali būti dantų akmenų priežastis. Juolab, vieni dantys kur kas labiau dėvisi, o kitas žandikaulio pusės kaulas gali pradėti irti, kadangi ilgą laiką neatlieka kramtymo funkcijos. Svarbu kramtyti abejomis pusėmis.
  5. Jeigu nuolatos valgote minkštą maistą, tai taip pat gali paskatinti akmenų atsiradimą. Dažniausiai minkštosios apnašos patenka į tarpdančius, kur juos išvalyti yra sunkiau.
  6. Jeigu organizme yra vandens ir druskų apykaitos sutrikimas,  gali atsirasti dantų akmenys. Dėl šio sutrikimo reikia kreiptis ir į kitus specialistus.
  7. Per dažnas itin cukringo maisto valgymas.
  8. Genetika.

Akivaizdu, kad priežasčių yra daug, tačiau viena iš dažniausiai pasitaikančių – prasta burnos higiena. Specialistai pastebi, kad vienų pacientų burnos ertmėje dantų akmenys kaupiasi greičiau nei kitų, nors burnos higiena atliekama vienodai. Taigi, kai kurie yra rizikos grupėje, tad svarbu, kad labiau prižiūrėti dantis ir reguliariau lankytis pas odontologą.

Kaip atrodo dantų akmenys?

Dantų akmenys gali būti labiau arba mažiau pastebimi. Juodos apnašos yra puikiai matomos ir jas pastebėjus reikia kuo skubiau kreiptis į profesionalą, kuris jas nuvalytų. Pamačius apnašas jau esate rizikos grupėje, tad nelaukite. Burnos ertmės higienos procedūrą atlikti rekomenduojama bent jau du kartus per metus, arba kaip odontologas parekomenduos.

Tarpdančiuose dantų akmenys gana sunkiai pamatomi, tad dažniausiai patys žmonės nežino, kad turi problemų. Svarbu reguliariai lankytis pas odontologą.

Kaip valomi dantų akmenys?

Kaip atsikratyti dantų akmenų? Dažniausiai vieno vizito pas odontologą metu gali būti sėkmingai nuvalomi dantų akmenys ir apnašos.

Dantys gali išlikti sveiki ir gražūs ilgą laiką, jei bus tinkamai prižiūrimi.  Profesionalios burnos higienos tikslas – stabdyti periodonto ligų atsiradimą, pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sumažinti dantų jautrumą, atgaivinti burnos ertmę.

Gera burnos higiena – tai viena iš pagrindinių dantų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonė.  Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai gali įtakoti kariesų atsiradimą, gali atsirasti nemalonus kvapas iš burnos, susidaryti dantų akmenys, nepašalinant bakterijų ir skatinant jų dauginimąsi, galimas dantenų uždegimas, ėduonies atsiradimas, tad gali išsivystyti ir periodontitas.   Vienas iš efektyviausių būdų užkirsti kelią šioms dantų ir dantenų ligoms yra profesionali burnos ertmės higiena, o po to kasdieninė burnos ertmės priežiūra.

Profesionalios burnos higienos procedūros metu sodasrovės / smėliasrovės, ultragarsinio skalerio pagalba pašalinamos minkštos ir kietos apnašos (dantų akmenys), minkštos pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta, juntamas šviežumas ir gaivumas burnoje.

Pageidaujant, burnos ertmės higiena gali būti atliekama naudojant Kavo Pearls miltelius, tausojant danties paviršių ir minkštuosius burnos audinius, dantys nupoliruojami specialiais šepetėliais, pastomis bei guminiais diskeliais. Taip nupoliruoti dantų paviršiai gali būti atsparesni apnašų ir akmenų kaupimuisi.

Burnos ertmės higiena – procedūra, norintiems turėti gražesnius bei estetiškiau atrodančius dantis.

Dantų akmenys, kurie jau yra juodos spalvos ir puikiai pamatomi plika akimi šalinami naudojant specialius instrumentus bei ultragarsinį skalerį, sodasrovę. Papildomai gali būti naudojami ir rankiniai valymo įrankiai. Išvalomi visi tarpdančiai, kietosios ir minkštosios apnašos.

Minkštosios apnašos šalinamos naudojant šepetėlius, kurių galvutės sukasi ratu ir taip gali nuvalyti net ir sunkiai pasiekiamas vietas. Kietieji akmenys šalinami ultragarsiniu aparatu arba kitais specialiais įrankiais, kurie taip pat gali padėti pasiekti sunkiai dantų šepetuku pasiekiamas vietas. Kai dantys nuvalomi, jie  nupoliruojami, po kurio burnos ertmėje jaučiamas šviežumas.

Pigmentinės dėmelės, kurios gali susidaryti nuo kavos, limonadų, kuriuose yra dažiklių, rūkymo bei alkoholio, gali būti šalinamos naudojant smėliasrovę, sodasrovę. Sumaišomas vandens ir sodos mišinys gali pašalinti net ir sunkiai pasiekiamas vietas.

Dantų akmenų sukeltos ligos

Laiku nepašalinus dantų akmenų ir reguliariai neatliekant burnos higienos žmogus gali susidurti su labai nemaloniomis ligomis. Pirmiausia gali atsirasti nemalonus kvapas, kuris gali kelti diskomortą. Nevalomi dantų akmenys taip pat gali būti dantenų uždegimo sukėlėjai.

Uždegimas gali būti lydimas dantų paburkimo bei paraudimo. Galiausiai, jeigu dantų akmenys nebus valomi, gali kilti periodontito grėsmė, kuri ilgainiui gali būti dantų netekimo priežastis. Reiktų kuo skubiau vykti pas odontologą, kuris pašalins burnos akmenis ir tuo pačiu atliks visos burnos ertmės higienos procedūrą.

Nepamirškite, kad būtina kartą per pusę metų lankytis pas odontologą.

Burnos ertmės higiena namuose

Reguliarus profesionalios higienos atlikimas odontologijos klinikoje du kartus per metus yra rekomenduotinas, tačiau taipogi itin svarbu nepamiršti, kad tinkamai prižiūrimi dantys gali nesukelti sveikatai rimtesnių problemų.

Valyti dantis rekomenduojama bent jau du kartus per dieną, geriausia ryte ir vakare. Dienos metu rekomenduojama gerti kuo daugiau vandens, kuris reikalingas ne tik Jūsų organizmo būklei gerinti, tačiau ir minkštosioms apnašoms valyti. Dantis svarbu valyti ne trumpiau nei 2 minutes, kadangi per trumpesnį laiko tarpą gali nepavykti pašalinti visų minkštųjų apnašų. Taip pat nepamirškite, kad reikia valyti ne tik dantis, tačiau ir liežuvį bei žandus. Ant jų taip pat gali kauptis bakterijos, kurios gali sukelti įvairias burnos ertmės ligas.

Galima naudoti minkštą arba pusiau minkštą dantų šepetuką, kadangi su kietu yra galimybė pažeisti dantų paviršių. Kai dantų šepetuko šereliai prasiskiria į šonus, tai reiškia, kad jis jau nebetinkamas naudojimui ir reiktų įsigyti naują. Baigus valyti dantis nepamirškite burną išskalauti su specialiu skalavimo skysčiu, kuris gali pašalinti nešvarumus sunkiai pasiekiamose vietose.

Reguliariai atliekama profesionali burnos ertmės higienos procedūra gali padėti išvengti kai kurių burnos ertmės problemų.