Kodėl genda dantys?

Nors daugelis mūsų svajoja apie nuostabiai baltą šypseną, tačiau, svarbiausia, reikia pirmiausiai reiktų nepamiršti pasirūpinti ir tuo, kad dantukai būtų sveiki. Kodėl genda dantys rašyta ir kalbėta labai daug. Odontologai vaikučiams pasakoja, kaip reikia tinkamai prižiūrėti dantukus, kad mažieji galėtų kuo ilgiau džiaugtis nuostabia šypsena. Išsiaiškinus, kas labiausiai lemia dantukų gedimą – paprasčiau ieškoti būdų, kaip tą gedimą sumažinti.

Kodėl genda dantukai?

Dantų ėduonis yra viena iš dantų gedimo priežasčių. Ėduonį gali sukelti burnos ertmėje esančios bakterijos. Kuomet vartojami angliavandeniai, tuomet burnoje esančios bakterijos juos suskaido į rūgštis, o pastarosios pažeidžia dantukus. Sukelti dantų ėduonį yra ganėtinai paprasta, o norint jį išnaikinti būtina profesionalų pagalba. Tiesa, burnoje esančios bakterijos gali sukelti ne tik ėduonį, tačiau ir kitus dantenų susirgimus, kurie gali prisidėti prie dantukų gedimo. 

Kaip genda dantys?

Kariesas, kartais kitaip vadinamas dantų ėduonimi, susidaro ganėtinai greitai, tad nustojus rūpintis savo dantukais galima itin greitai pastebėti neigiamus pokyčius burnos ertmėje.

Nevalant arba neprižiūrint dantukų ant jų gali susidaryti apnašos. Tiesa, ne tik ant dantukų, tačiau ir tarpdančiuose, dantų vagelėse. Minėtose apnaškodel genda dantysose gali būti nemažai bakterijų, kurios gali būti kenksmingos mūsų burnos ertmei. Dėl ilgalaikio apnašų buvimo ant dantų pirmiausia gali atsirasti nemalonus burnos kvapas. Dantukai gali pradėti atrodyti neestiškai, kisti jų spalva. Dažnai net ir dantenos gali prarasti savo rausvumą, tapti balkšvomis.

Pirminėje dantukų gedimo stadijoje ant dantų dažniausiai gali atsirasti balkšvos dėmelės, jos vėliau gali virsti kariesais, kurie gali tapti rudos, ar net juodos spalvos.

Kaip sustabdyti dantų gedimą?

Rūpinkitės dantukais, reguliariai lankykitės pas odontologą. Kuo daugiau dėmesio jiems skirsite, tuo šypsena gali būti gražesnė, o dantukai sveikesni.

 • Užkandžiavimas kenkia ne tik Jūsų figūrai, tačiau taip pat ir dantims.
 • Kiek tik įmanoma sumažinkite saldžių produktų vartojimą.
 • Reguliariai valykite dantukus, taip pašalinant minkštąsias apnašas.
 • Būtina kasdieninė burnos ertmės priežiūra.
 • Būtina reguliari profesionali burnos ertmės higiena, apsilankymas pas odontologą bent du kartus per metus ir jo rekomendacijų laikymasis.

Tegul reguliari burnos higiena tampa įpročiu. Kuo daugiau dėmesio skirsite dantukams, tuo jie bus gražesni.

Burnos higienos būtinumas

Dantų gedimo priežastys gali būti labai įvairios, tačiau reguliariai atliekama burnos higiena gali padėti išvengti dantų ėduonies ir tuo pačiu gali padėti palaikyti sveikas dantenas. Daugelis žmonių tiek daug dėmesio skiria tik dantims, kad nepagalvoja apie tai, jog apnašos taip pat kaupiasi ir ant liežuvio bei dantenų.

Dantų higiena gali būti dviejų rūšių:

 • Asmeninė – individuali, kuri atliekama kiekvieną dieną mažiausiai du kartus per dieną. Nepamirškite, kad reikia naudoti ne tik dantų pastą ir dantų šepetukėlį, tačiau taip pat ir tarpdančių siūlą bei skalavimo skystį. Dantukų valymui naudokite mišrius judesius.
 • Profesionali, kuri atliekama atvykus pas specialistą. Profesionalią burnos ertmės higienos procedūrą rekomenduojama atlikti du kartus per metus. Jūsų dantys gali išlikti sveiki ir gražūs ilgą laiką, jei tinkamai juos prižiūrėsite. Profesionalios burnos higienos tikslas – stabdyti periodonto ligų atsiradimą, pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sumažinti dantų jautrumą, atgaivinti burnos ertmę. Gera burnos ertmės higiena – tai viena iš pagrindinių dantų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonė.  Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai gali įtakoti karieso atsiradimą, gali atsirasti nemalonus kvapas iš burnos, susidaryti dantų akmenys, nepašalinant bakterijų, skatinamas jų dauginimąsis, todėl galimas dantenų uždegimas, ėduonies atsiradimas, taipogi gali išsivystyti periodontitas. Vienas iš geriausių būdų užkirsti kelią šioms dantų ir dantenų ligoms yra profesionali burnos ertmės higienos procedūra, o po to kasdieninė burnos ertmės priežiūra. Profesionalios burnos higienos procedūros metu sodasrovės / smėliasrovės, ultragarsinio skalerio pagalba pašalinamos minkštos ir kietos apnašos (dantų akmenys), minkštos pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta, gali būti juntamas šviežumas ir gaivumas burnoje.

Tinkamas dantų priemonių pasirinkimas

Dantys gali gesti iš vidaus tuomet, kai yra netinkamai prižiūrima burnos ertmė ir kai naudojamos netinkamos burnos ertmės priežiūros priemonės. Retas žino, kad tinkamų priemonių pasirinkimas gali nulemti ir tinkamą priežiūrą.

Taip pat galite atsižvelgti ir į žemiau išskirtus kriterijus.

 1. Prekybos vietose matyti labai platus skirtingų šepetukų pasirinkimas. Dažniausiai rekomenduojame pasirinkti vidutinio minkštumo. Minkštas gali tinkamai nenuvalyti paviršius, o kietas galbūt gali būti pernelyg stiprus.
 2. Kai tik dantų šepetuko šereliai pradeda krypti į šonus, reiktų įsigyti naują. Dantų šepetėlio keitimas kas kelis mėnesius yra būtinas. Taip pat nepamirškite, kad baigus sirgti bet kuria infekcine liga taipogi reikia pakeisti dantų šepetuką.
 3. Kai jau rankose laikote tinkamą šepetuką, ieškokite ir tinkamiausios dantų pastos. Dažnai rekomenduojama kasdien naudoti tokią, kuri savo sudėtyje turi fluoro. Įvairios balinamosios pastos galimai gali kiek pašviesinti dantukus, tačiau jomis reiktų nepiktnaudžiauti. Taip pat rekomenduojama naudoti burnos skalavimo skysčius. Tai papildoma higienos priemonė, kuri padeda išvalyti sunkiai dantų šepetuku pasiekiamas vietas, skalauti skysčiu rekomenduojama iki 30 sekundžių. Beje, išskalauti burną rekomenduojama po kiekvieno valgio. Tokiu atveju galimai galima užkirsti kelią bakterijoms.
 4. Dantų siūlas tikrai privaloma kasdieninė dantų priežiūros priemonė. Juo galima išvalyti tarpdančius, kur gali kauptis daugybė bakterijų bei kitų nešvarumų.

Dantų priežiūros priemones rekomenduotume pirkti tik iš patikimų prekybos vietų, kurios prekiauja kokybiškais gaminiais.

Nepamirškite rūpintis savo dantukais!

Labai dažnai ir daug minėjome burnos higieną, tačiau reikia nepamiršti, kad itin dažnai minimas kalcis galimai gali būti pervertinamas, kadangi daržovės ir vanduo gali padėti Jūsų kūnui jaustis kur kas geriau.

Reguliarus apsilankymas pas specialistą gali padėti išvengti burnos ertmės problemų. Rūpinkitės savimi ir gali pavykti tiek jaustis, tiek atrodyti puikiai!