Kodėl kraujuoja dantenos?

Neseniai žiniasklaidoje pasirodė straipsnis, kad lietuvių dantų būklė yra ganėtinai prasta ir daugelis nereaguoja į pirmuosius ligos požymius, nors ir žino, kad tai gali baigtis problemomis. Kraujuojančios dantenos – vienas iš perspėjančių signalų, kuris gali prognozuoti daugelį skirtingų dantenų ligų. Bet kuriuo atveju, svarbu išsiaiškinti priežastis ir bandyti sumažinti arba net panaikinti ligos židinį.

Dažniausios dantenų kraujavimo priežastys

 • Vitamino B12 trūkumas. Šio vitamino trūkumas gali sukelti daug nemalonių simptomų ir dantenų kraujavimas yra vienas iš jų.
 • Netinkama burnos ertmės priežiūra. Netaisyklingai prižiūrint dantukus ir visą burnos ertmę, gali atsirasti dantenų kraujavimo tikimybė. Nevalomuose tarpdančiuose gali kauptis maisto likučiai, veistis bakterijos, kurios ir apsigyvena burnos ertmėje.kraujuoja dantenos kaip gydyti uzdegima
 • Per stiprus valymas. Jeigu dantis valote itin stipriai, tai gali prisidėti prie dantenų kraujavimo. Dažnai taip gali nutikti nusiperkant naujus, ganėtinai kietus dantų šepetėlius. Siekiant to išvengti, dažniausiai rekomenduotina pirkti nekietus šepetėlius ir tuo pačiu dantukus valyti sukamaisiais judesiais.
 • Hormonų pusiausvyra. Pasitaiko, kad dantenos kraujuoja būsimoms mamytėms. Žinoma, tokiu atveju reikėtų apsilankyti pas odontologą.
 • Intensyvus vaistų vartojimas. Jeigu gana ilgą laiką vartojote kai kuriuos vaistus, tai gali būti, kad to pasekmė – dantenų kraujavimas.
 • Dantų akmenys. Tai bene viena dažniausių kraujuojančių dantenų priežasčių. Daugelis žmonių galvoja, kad dantų akmenys sukelia tik estetikos problemas, tad neverta investuoti į jų valymą, tačiau ilgainiui dantų akmenys gali sukelti kur kas rimtesnes ir sunkiai įveikiamas burnos ertmės ligas.
 • Parodontozė. Tai liga, skatinanti dantų kritimą. Dažnai pirmiausia iš burnos gali būti juntamas nemalonus kvapas ir tuo pačiu dantenos gali būti ryškiai raudonos spalvos. Ši liga paprasčiau gali būti vadinama uždegimu. Kai uždegimas apima burnos ertmę, tuomet galiausiai dantukai gali pradėti kristi.

Visa tai gali būti kraujuojančių dantenų priežastimis, tačiau greta jų yra daugybė kitų papildomų priežasčių, kurios gali paskatinti dantenų kraujavimą.

Kaip gydyti dantenų kraujavimą?

Kaip stabdyti kraujavimą ir jo išvengti? Žinoma, būtina kuo skubiau apsilankyti pas gydytoją, kuris įvertins Jūsų burnos būklę ir bandys atrasti priežastis, kurios lemia kraujavimą.

Informacija, kuri Jums gali padėti išvengti dantenų kraujavimo:

 • Labai svarbu skubiai pradėti stabdyti kraujavimą. Tai galite bandyti padaryti pamirkę vatos tamponuką šaltame vandenyje ir iškart kreiptis pas odontologą.
 • Rekomenduojama reguliariai lankytis pas odontologą apžiūrai ir konsultacijai bei burnos ertmės higienos procedūrai. Profesionalios burnos higienos tikslas – stabdyti periodonto ligų atsiradimą, pašalinti minkštąsias ir kietąsias dantų apnašas (akmenis), sumažinti dantų jautrumą, atgaivinti burnos ertmę.
 • Gera burnos higiena – tai viena iš pagrindinių dantų ligų ir dantų ėduonies profilaktikos priemonių.  Dantų apnašos ir jose esantys mikroorganizmai gali įtakoti karieso atsiradimą, nemalonus kvapo iš burnos atsiradimą, dantų akmenų susidarymą. Nepašalinant bakterijų skatinamas jų dauginimąsis, todėl galimas dantenų uždegimas, ėduonies atsiradimas, gali išsivystyti periodontitas.   Vienas iš geriausias būdų galimai užkirsti kelią šioms dantų ir dantenų ligoms yra profesionali burnos higiena, o po to kasdieninė burnos ertmės priežiūra.
 • Profesionalios burnos higienos procedūros metu sodasrovės / smėliasrovės, ultragarsinio skalerio pagalba šalinamos minkštos ir kietos apnašos (dantų akmenys), minkštos pigmentinės apnašos, dantų paviršius poliruojamas specialia fluoro turinčia pasta, gali būti juntamas šviežumas ir gaivumas burnoje.
 • Žinoma, reguliariai lankykitės pas odontologą ir atsižvelkite į visus jo pateiktus patarimus bei rekomendacijas.
 • Dažniausiai rekomenduojama naudoti ne itin kietą šepetuką, kadangi vien nuo jo gali gana dažnai kilti kraujavimas. 

Žinant dantenų kraujavimo priežastį, kur kas paprasčiau ieškoti būdų, kurie gali padėti kovoti su ligomis ir ne tik sumažinti kraujavimą, tačiau galimai ir jį visiškai panaikinti.

Pateikiame kelis patarimus, kurie galimai gali padėti išvengti nemalonaus kraujavimo. Itin svarbu dantims skirti reguliarią ir aktyvią priežiūrą.

 • Dar kartą pakartosime, kad labai svarbu pasirinkti tinkamo kietumo dantų šepetuką.
 • Valydami dantukus šepetuką laikykite šiek tiek pakreiptą ir valymo judesiai turi būti sukamieji.
 • Tarpdančių siūlas Lietuvoje yra gana pamiršta priemonė. Siūlome jai skirti daugiau dėmesio ir naudoti kiekvieną dieną, kai tik baigiate valyti dantukus.
 • Nepamirškite, kad reikia valyti ne tik dantukus, tačiau ir liežuvį bei žandus, nes ant jų taip pat kaupiasi labai daug bakterijų.
 • Stenkitės vartoti kuo mažiau vartoti alkoholio.
 • Jeigu rūkote – naudinga būtų atsikratyti šio nemalonaus įpročio.