Kaip gydyti emalio aplaziją?

Emalio aplazija – hipoplazijos dalis, kurios gydymas reikalauja laiko bei kantrybės. Emalio aplazija yra ganėtinai sunki hipoplazijos forma, kuomet yra absoliutus danties emalio trūkumas. Visgi, reiktų kuo anksčiau kreiptis į specialistą. Emalio aplazija kartais vadinama dantų emalio pažeidimu. Norint išvengti neestiškai atrodančių dantų, šį pažeidimą turi būtinai įvertinti specialistas.
Didelė problema, kad šis sutrikimas dažniausiai randamas vaikams, tad tėvų dėmesys vaikų burnos higienai yra itin svarbus. Vėliau tai gali sukelti kur kas rimtesnes, ne tik estetines, problemas, tad emalio aplazija turi būti įvertinta odontologo.

Emalio aplazijos priežastys

Nors iki šiol nepateikiamas vienas konkretus atsakymas, kodėl ši liga kankina nemažai jaunų žmonių, tačiau pastebėti dirgikliai, kurie gali suaktyvinti šios ligos intensyvumą:

  • Medžiagų apykaitos sutrikimai.
  • Danties formavimosi metu sutrinka veikla ir atsiranda ši problema.
  • Infekcinės ligos, kaip kad raudonukė, toksoplazmozė ir kt.
  • Kartais vaikai suserga dar mamos pilve, būsimai mamai susergant įvairiomis infekcinėmis ligomis.

emalio hipoplazija

Ši liga dažniausiai diagnozuojama jau pirmojo apsilankymo pas odontologą metu, tad labai svarbu, kad tėveliai kuo anksčiau pradėtų supažindinti vaikus su odontologais, reguliariai atvyktų patikrai, skirtų kuo daugiau dėmesio vaikučių burnos ertmės higienai. Reiktų atkreipti dėmesį į  baltas, gelsvas ir rusvas dėmelės, kurios kaupiasi ant dantų paviršiaus ne tik iš išorinės pusės, tačiau ir iš vidinės. Nuo dantų akmenų jos gali skirtis tuo, kad dažnai būna lygių, apvalių formų. Kartais dėl emalio nebuvimo pakitusi spalva būna „apgaubusi“ visą dantuką, tad jis atrodo neestetiškai ir jo spalva gali skirtis nuo visų kitų likusių dantukų.

Emalio aplazijos gydymas

Emalio aplazijos stadijos yra kiek skirtingos ir priklausomai nuo situacijos bei padėties – odontologas gali patarti efektyviausią gydymo strategiją. Pakitusiai dantukų spalvai sumažinti gali būti naudojamos įvairios balinamosios priemonės, specialūs vaistukai, kurie gali padėti sumažinti skirtumą tarp tų dantų, kurių spalvų yra labai pakitusi ir tų, kurie atrodo natūraliau. Taip pat labai atidžiai gali būti gydomi visi dantukai, kadangi dėl emalio nebuvimo dantys gali kur kas greičiau gesti, atsirasti kariesai, kuriuos būtina kuo greičiau sutvarkyti. Įvairūs užpildai gali pagreitinti procesą. Galiausiai, gali būti atliekama mineralizacija, kurios tikslas padėti dantukams kuo efektyviau funkcionuoti savarankiškai. Kadangi kiekvienas atvejis yra individualus, gydymas taip pat skiriasi.  Gali būti skiriamas remineralizuojamojo gydymo kursai, dantų balinimas, estetinis plombavimas ar protezavimas. Estetinio plombavimo metodu nuosekliai atkuriami trūkstami danties audiniai, atstatoma danties struktūra, forma ir spalva.

Pastebėjus tamsius taškelius ant dantų, spalvinius pakitimus būtina kreiptis į odontologą. Nesikreipiant į specialistą ir savarankiškai naudojant balinimo priemones bandant sumažinti spalvines variacijas, nuo  savarankiškų bandymų dantukų spalva gali dar labiau pakisti, o ir pats dantis dar labiau gali būti pažeidžiamas. Taigi, nesiimkite savarankiško gydymo be profesionalios odontologo konsultacijos. Įvertinęs jūsų burnos būklę jis gali patarti, koks gydymas yra reikalingas ir kokios yra emalio aplazijos gydymo galimybės.