Kas yra dantų ėduonis ir kas jį sukelia?

kas yra eduonis kas ji sukelia

Dantų ėduonis arba dantų kariesas – viena labiausiai paplitusių dantų problemų, galinčių pažeisti dantis negrįžtamai. Kai dantyse, tiksliau emalyje, pradeda mažėti reikalingų mineralų, gali susidaryti dantų ėduonis. Reikia skubiai kreiptis į , nes tik jis gali pasirūpinti kariesų gydymu ir padėti išsaugoti dantis.

Dantų karieso simptomai

Tiek giluminis, tiek paviršinis kariesas pasižymi tam tikrais simptomais:

  • trupančiu emaliu;
  • rudomis, tamsiomis dėmėmis ant dantų;
  • dantų skausmu;
  • nemaloniu dantų jautrumu;
  • matomomis skylutėmis;
  • pūliais aplink dantį;
  • paburkusiomis dantų smegenimis.

Jei pažeidimas gana nedidelis, gali ir nebūti jokių simptomų. Tik reguliariai lankantis pas odontologą galima stabdyti karieso plitimą.

 

Dantų karieso atsiradimo priežastys

Dažniausiai kariesas atsiranda dėl netinkamos burnos ertmės higienos. Statistika rodo, kad nemažai žmonių netinkamai rūpinasi savo dantimis, skiria jiems per mažai dėmesio, o iškilus problemoms neskuba eiti pas odontologą. Deja, prasta burnos priežiūra ne tik sukelia ėduonį, tačiau gali būti ir kur kas rimtesnių ligų priežastis.

Dantų karieso atsiradimą gali lemti organizmo būklės sutrikimas, genetinės priežastys, pasireiškiančios dantų audinių pažeidimais.

Nepaisant to, kad šiuolaikinė medicina siūlo inovatyvius dantų priežiūros būdus, nemažai žmonių vis dar skundžiasi dantų ėduonimi ir jo sukeltomis problemomis.

Vaikų dantų ėduonis gali kilti dėl prastos mitybos ir netinkamos burnos priežiūros. Būtina atkreipti dėmėsį į tai, kokį maistą kiekvieną dieną valgo vaikas. Nuo per didelio cukraus kiekio dantų ėduonis gali pradėti plėstis burnos ertmėje. Burnoje likę maisto likučiai, nepašalinti kasdienės priežiūros metu, kenkia dantims.

 

Karieso gydymas

Atsižvelgiant į karieso intensyvumą ir visą burnos būklę, skiriasi jo gydymas. Esant tik paviršinėms problemoms, nebūtina net gręžti danties.

Jei reikalingas giluminis gydymas, būtina intervencija. Taip siekiama visiškai išspręsti problemą ir užkirsti kelią karieso plitimui. Sudėtingesnio gydymo metu gali prireikti ne tik suplombuoti dantį, bet ir gydyti šaknų kanalus, pradėti protezavimo procedūrą. Gali būti pašalinama dalis sveikų audinių, nes kitaip pasiekti sugedusių vietų dažnai yra neįmanoma. Visgi, odontologas pasistengs, kad dantukas būtų tinkamai sutvarkytas, t. y. atrodys ne tik estetiškai, bet ir atliks savo funkciją.

Tinkamai sutvarkytas dantis gali tarnauti ilgą laiką. Visgi, reikia nepamiršti ir tinkamos priežiūros, kad būtų užtikrintas ilgaamžiškumas.

 

Sveikų dantų profilaktika

Iškilusias dantų ertmės problemas profesionaliai sutvarko odontologas, tačiau ir kiekvienas iš mūsų gali prisidėti prie kur kas geresnės savo burnos ertmės būklės. Žinoma, tam reikalingi įgūdžiai ir detali konsultacija su odontologu. Nebijokite teirautis odontologo, kaip reikia tinkamai valytis ir prižiūrėti dantis. Daugelis vis dar netinkami rūpinasi savo dantimis, todėl atsiranda kariesas.

Nepamirškite, kad reikia naudotis ne tik dantų šepetėliu, bet ir dantų siūlu, burnos skalavimo skysčiu. Pasistenkite kruopščiai prižiūrėti dantis, kad būtų išvalomos ir sunkiai pasiekiamos vietos, pašalintos visos burnos apnašos.

Valyti dantis būtina bent jau du kartus per dieną ir pats valymo procesas turi būti labai kruopštus. Dantis valykite bent dvi minutes, kartą per dieną naudokite ir dantų siūlą, kad pašalintumėte nešvarumus, besikaupiančius tarpdančiuose. Dažniausiai šiose vietose dantų šepetėliu pašalinti maisto likučių nepavyksta.

Taip pat labai svarbu atsisakyti maisto produktų, kuriuose yra nemažai cukraus. Gaivieji gėrimai, limonadai – didžiausias blogis dantims, tad kuo mažiau jų vartosite, tuo didesnė tikimybė, kad Jūsų dantys bus sveiki. Taip pat venkite labai daug krakmolo turinčių maisto produktų. Jei įmanoma, atsisakykite rūkymo, alkoholio vartojimo, nes visa tai gadina ne tik burnos ertmę, bet ir visą sveikatą.

 

Dažniausi mitai

Apie dantų ėduonį sklando daugybė mitų. Juos kuria ir maisto pramonė, ir patys žmonės. Žinodami, kas yra tiesa, o kas melas, galite kur kas paprasčiau išmokti prižiūrėti savo burnos ertmę. Skirkite jai tiek dėmesio, kiek reikia, kad ji būtų ne tik graži, bet ir funkcionali.

  1. Kramtomoji guma saugo dantis. Kramtomojoje gumoje taip pat yra cukraus, kenksmingo Jūsų dantims. Jos nereikėtų vartoti dažnai.
  2. Ėduonis labai lengvai pamatomas. Deja, labai dažnai pacientai apie jį nežino tol, kol neapsilanko pas odontologą. Būtent jis pastebi pirmuosius dantų gedimo požymius, kuriuos reikia gydyti ir šalinti kuo greičiau. Patys pirmieji dantų ėduonies požymiai – permatomos dėmės ant danties. Daugeliu atveju jos yra visiškai nematomos. Būtina lankytis pas odontologą bent jau kartą per pusę metų arba pagal odontologo rekomendacijas.
  3. Kartą išgydytas dantis daugiau neges. Tai visiškai netiesa. Sugydytą dantį reikia ir toliau tinkamai prižiūrėti, kad šis vėl nesugestų. Sutvarkytas dantukas reikalauja tiek pat dėmėsio, kiek ir sveikas.
  4. Kuo daugiau dantų pastos naudosite, tuo sveikesni bus dantys. Tikrai ne! Ant dantų šepetėlio pakanka uždėti vos žirnio dydžio dantų pastos kiekį.

Dantų ėduonis dažniausiai sukelia kitas ligas, net dantų netekimą. Labai svarbu burnos ertmei skirti kuo daugiau priežiūros, kad tinkama burnos ertmės higiena taptų kasdieniu įpročiu.

Šypsena Jums tinka!

Parašykite mums

K. Donelaičio g. 67-1, Kaunas LT-44245
I-V 8.00 – 18.00 val.
+370 615 33100
info@viadenta.lt

    Vardas ir pavardė

    El. pašto adresas

    Telefono numeris

    Komentaras